Studenckie Koło Przewodników Sudeckich - z Nami w Sudety

menu SKPS z nami w Sudety
Poznaj Sudety. Aktualności sudeckie - wiadomości z Sudetów polskich i czeskich.
Jeżeli chcesz aby Twoja informacja ukazała się na naszej stronie wypełnij krótki formularz
Tomasz Deroń, dodano: 21.11.2017, 13:07

200-lecie zorganizowanego przewodnictwa w Sudetach

W minioną sobotę 18. listopada 2017 odbyło się w Jeleniej Górze sympozjum z okazji 200-lecia zorganizowanego przewodnictwa w Sudetach pn. "Od tragarzy lektyk do profesjonalnych przewodników". W sympozjum brała udział kilkuosobowa reprezentacja naszego koła. Poza naszym SKPSem reprezentowane było licznie koło przewodników z Jeleniej Góry oraz koła z Wałbrzycha, Kłodzka, Ząbkowic Śląskich, Legnicy i in.
Organizatorem sympozjum było Koło Przewodników Sudeckich przy O/PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze oraz Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze.
Honorowy patronat nad tą imprezą objęli: dr hab. prof. UE Elżbieta Sobczak - Dziekan Wydziału EZiT, dr inż. Andrzej Raj - Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego oraz dr hab. prof. UE Jacek Potocki - Prezes ZG PTTK.Spotkanie rozpoczął dr Piotr Gryszel wprowadzając w temat swoim referatem nt. historii przewodnictwa w Karkonoszach. Całość sympozjum podzielona była na trzy sesje referatowa. Pierwsza była poświęcona historii przewodnictwa, druga kadrom i metodyce w pracy przewodnickiej, a trzecia warsztatowi pracy profesjonalnego przewodnika.
Wygłaszane referaty dotyczyły zarówno sentymentalnych wspomnień sprzed wielu lat, jak i współczesnych technologii w pracy przewodnickiej. Mogliśmy usłyszeć opinie teoretyków, jak i praktyków w branży turystycznej.
Szczególne zainteresowanie wzbudziły referaty o tematyce przyrodniczej Roksany Knapik o geologii w pracy przewodnika oraz dr Wojciecha Giży o roślinach chronionych na szlakach sudeckich.
Naszą uwagę przykuły również referaty o historii kształcenia przewodników studenckich, o mistyfikacji sudeckich dziejów, o laborantach z Karkonoszy oraz o wpływie nowych technologii i sharing economy na rozwój współczesnej turystyki.

Niewątpliwie był to bardzo ciekawie spędzony czas nie tylko poświęcony naukowym referatom ale również spotkaniom towarzyskim z przewodnikami z innych rejonów Sudetów. Dopełnieniem sympozjum był kiermasz z literaturą sudecką.
Druga część obchodów 200-lecia - już mniej oficjalna - w najbliższy weekend w Schronisku Na Hali Szrenickiej.
komentarze []
[wróć do newsów]Jeżeli chcesz skometować dany artykuł, możesz to zrobić na naszym forum

Powered by PsNews
w Sudety z naszym przewodnikiem

Wigety SKPS w Sudety


Zobacz koniecznie
Wydarzenia
Wydarzenia w SKPS XII Obóz Sylwestrowy
Nasza Galeria
Forum, ostatnie wątki
ďťż
>>Obóz pod ?nie?nikiem 2021 - Tatr...
Koks, 21.06.21 02:01
>>Ro?liny i grzyby Sudetów oraz Pr...
Mrozen, 21.06.21 12:54
>>Ksi??ki o Sudetach
Mrozen, 18.06.21 09:50
>>Aktualno?ci z Sudetów i okolic
Mrozen, 18.06.21 09:47
>>Czy w Sudetach wystepuj? du?e dr...
Mrozen, 16.06.21 09:30
Sudety prognoza pogody

Szukaj w obrębie serwisu
Napisz do Nas
Współpracujemy
Zobacz koniecznie Sklepy górskie SKALNIK
Dalekie obserwacje
SKT PWr
Wspieramy
Zobacz koniecznie rzepka kolana
pajacyk

ministat liczniki.org
Sudety | przewodnik sudecki | koło przewodników sudeckich | Wiadomości z Sudetów | fascynacja Sudetami | wycieczki po Sudetach
Strona jak i wszystkie materiały na niej zawarte jest własnością Studenckiego Koła Przewodników Sudeckich we Wrocławiu. Jeżeli uważasz, że jakiekolwiek materiały czy zdjęcia zamieszczone w tym serwisie wykorzystywane są bezprawnie i bez zgody autora, skontaktuj się z webmasterem
© 2007-2011 Studenckie Koło Przewodników Sudeckich we Wrocławiu. Marcin Kurpiewski.